Największym lądowym ślimakiem świata jest Achatina achatina. Ślimaki z tego rodzaju łatwo hodować w domu. Swego czasu miałem kilka sztuk. W dobrych warunkach szybko się rozmnażają składając ogromne ilości białych jajeczek.
Achatina podczas składania jajeczek... |
Jajeczka i świeżo wyklute ślimaczki |
Dziś po mojej hodowli pozostała jedynie duża i ciężka muszla. Już pod koniec życia ślimaka była tak ciężka że prawie się nie poruszał. Od dawna zamierzałem ją zmierzyć i zważyć - dziś wreszcie to uczyniłem. Długość muszli - 17 cm, masa - 0.5 kg!
524 gramy! Teraz nie dziwi fakt że ślimak pod koniec życia był raczej mało ruchliwy- nawet jak na ślimaka... |
***
Największymi słodkowodnymi ślimakami świata są ślimaki z rodziny Ampullariidae. W akwariach hodowane są ślimaki z rodzaju Pomacea (nazywane Ampulariami). Nazwa używana w krajach anglojęzycznych - the Apple Snail - dobrze oddaje ich wielkość i kształt muszli. Ciekawostką jest, że większość gatunków ampularii składa jajeczka nad wodą w postaci twardych kokonów. Najczęściej hodowanym gatunkiem jest Pomacea diffusa która osiąga zwykle 4 - 5 cm średnicy muszli. Kilka lat temu udało mi się zamówić młode większego gatunku Pomacea canaliculata. Dwa maleńkie ślimaczki przyszły w zakrętce od butelki na wilgotnej wacie - przeżył jeden. Nie polecam tego gatunku wielbicielom roślin - wykosił w 200 litrowym akwarium praktycznie wszystko oprócz rogatka.
Krewetka jedzie sobie na mojej olbrzymiej ampularii po niemal całkowicie wolnym od roślin akwarium... |
Ampularie w akwarium żyją od 1 do 4 lat. Długość życia zależy od temperatury wody.
Dziś mam tylko jego muszlę - ma 7 cm średnicy.
Muszle największych moich ślimaków |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz