Wydawało się że maniok jadalny (Manihot utilissima) którego wyhodowałem z nasion sprowadzonych z USA nie przetrwa zimy. Opadły z niego wszystkie liście i tylko goła, sprawiająca wrażenie wyschniętej, łodyga sterczała smętnie z doniczki przez połowę zimy ale gdzieś w połowie lutego coś zaczęło się dziać. Pojawił się zielony pączek z którego wybił nowy pęd z delikatnymi, pięknie wycinanymi liśćmi - będzie co pokazywać studentom na wykładach z systematyki roślin :-) a puki co młode listki kąpią się w pierwszych cieplejszych promieniach słońca.
środa, 25 marca 2015
sobota, 21 marca 2015
Lądowe i wodne ślimacze olbrzymy z moich hodowli
Żuk - dźwięk odstraszający
Najciekawsze dźwięki przyrody jakie udało mi się nagrać [cz. 5].
Żuki spotykane w lasach należą do kilku blisko spokrewnionych i trudnych do rozróżnienia gatunków. Schwytane w rękę usiłują się uwolnić rozpychając się kolczastymi odnóżami. Wydają przy tym ciekawe odgłosy...
Żuki spotykane w lasach należą do kilku blisko spokrewnionych i trudnych do rozróżnienia gatunków. Schwytane w rękę usiłują się uwolnić rozpychając się kolczastymi odnóżami. Wydają przy tym ciekawe odgłosy...
piątek, 20 marca 2015
Zaćmienie sfotografowane przez płytę CD
Zaćmienie sfotografowane przez płytę CD. Jasne punkty to nie gwiazdki tylko martwe
piksele - ten aparat (Pentax Optio 450) ma już swoje lata.
wtorek, 17 marca 2015
Podwodny test kamery Boscam HD08A
Dziś wypróbowałem obudowę wodoszczelną do mojej kamery Boscam HD08A poprzez zanurzenie jej w akwarium. Jest to miniaturowa sportowa kamera używana także jako rejestrator samochodowy lub montowana na dronach. Niestety kamera, zwłaszcza pod wodą, potrzebuje większej odległości od filmowanego obiektu aby uzyskać ostry obraz. Do podwodnych zdjęć makro zupełnie się nie nadaje :-(
niedziela, 15 marca 2015
Piewik mannik woła o pomoc
Najciekawsze dźwięki przyrody jakie udało mi się nagrać [cz. 4].
Ciekawy dźwięk wydaje cykada piewik mannik (Cicada orni) gdy się ją schwyta. Dźwięk jest głośny, wyjątkowo nieprzyjemny dla ucha a dodatkowo towarzyszą mu silne wibracje całego ciała owada. Można przypuszczać że taka strategia czasami ratuje mu życie w przypadku złapania przez mniej doścwiadczone drapieżniki (np. młode ptaki).
sobota, 14 marca 2015
Cykada Lyristes plebejus
Najciekawsze dźwięki przyrody jakie udało mi się nagrać [cz. 3].
Cykady zawsze mnie fascynowały - ten gatunek (Lyristes plebejus) jest bardzo okazały (około 5 - 6 cm długości, 10 cm rozpiętości skrzydeł) i wydaje ciekawy modulowany dźwięk.
Cykady zawsze mnie fascynowały - ten gatunek (Lyristes plebejus) jest bardzo okazały (około 5 - 6 cm długości, 10 cm rozpiętości skrzydeł) i wydaje ciekawy modulowany dźwięk.
wtorek, 10 marca 2015
Zarodniki boczniaków i shiitake - porównanie
Obydwa gatunki grzybów podczas hodowli rozsiewają znaczne ilości zarodników. W przypadku boczniaków zarodniki wydostawały się nawet z pudła i pokryły cienką warstewką blat biurka na którym stała hodowla. W przypadku shiitake obserwowałem coś przypominającego smugi dymu ciągnące się od owocników nawet gdy otaczające powietrze było praktycznie nieruchome. W przypadku shiitake zarodników na ścinkach pudła było wyraźnie mniej ale trudno to porównywać bo boczniaki hodowałem dłużej i wyrosło więcej grzybów. Zarodniki różnią się nawet makroskopowo - w przypadku boczniaków jest to szary proszek. W przypadku shiitake proszek jest niemal biały. Pod mikroskopem widać znaczne różnice w kształcie. Zarodniki shiitake nie były też tak "ruchliwe" jak zarodniki boczniaka (ruchy Browna).
niedziela, 8 marca 2015
Nakwietnik trębacz (Oecanthus pellucens)
Najciekawsze dźwięki przyrody jakie udało mi się nagrać [cz. 2]. Dziś specjalnie na Dzień Kobiet chyba najbardziej romantyczny owadzi śpiewak :-).
Nadaje niepowtarzalną atmosferę gorącym, śródziemnomorskim wieczorom i
nocom szczególnie gdy grają setki tych delikatnych świerszczyków.
Czasami koncerty tego gatunku używane są jako podkład dźwiękowy scen
wieczornych i nocnych w rodzimych produkcjach filmowych - niestety w
Polsce nie występuje.
Twardniki japońskie, czyli shiitake - zbiory :-)
Już myślałem że się nie uda uzyskać tyle grzybków żeby wszyscy się najedli ale udało się :-). Wydaje się że rosną nieco wolniej niż boczniaki - poniżej kilka zdjęć z ostatnich 3 dni. W smaku przewyższają boczniaki - byliśmy co do tego zgodni. Są bardziej aromatyczne - w całym pokoju hodowlanym pachnie grzybami. Bardziej mięsiste fragmenty w smaku przypominają tłuste delikatne mięsko - boczniaki wydają się bardziej wodniste. Instrukcje zalecają zbiór grzybów kiedy kapelusz posiada jeszcze zawinięte do dołu brzegi - w naszym przypadku dwa największe owocniki już je zdązyły wyprostować ale w smaku i konsystencji nie były gorsze od tych młodszych.
środa, 4 marca 2015
Twardniki japońskie, czyli shiitake
niedziela, 1 marca 2015
Twardniki japońskie, czyli shiitake już rosną!
Subskrybuj:
Posty (Atom)